Středa, 29 března, 2023
DomůInvesticeDevět výhod investování do realit přes podílové fondy

Devět výhod investování do realit přes podílové fondy

Realitní fondy přinášejí ověřenou formu investování, kterou si dnes, na rozdíl od poměrně problematické přímé koupě nemovitosti, může dovolit každý. Konzervativnější charakter realitních fondů jde přitom ruku v ruce se stabilitou očekávaných výnosů a odolností vůči výkyvům na trhu.
Za poslední dva roky podle statistik Národní banky Slovenska zdražily byty na Slovensku o více než 50 procent. Přitažlivost investice do bydlení jakoukoli formou tkvěla v jednoduchosti, uchopitelnosti a stabilitě investice. Ve vlastním přitom dnes bývá téměř 90% Slováků. Většina využívá nemovitost zejména z existenčních důvodů – k bydlení, vytvoření domova. Jen 9 % lidí, kteří své úspory budují prostřednictvím investování, podle průzkumu 365.invest zainvestovalo do fyzické nemovitosti s cílem budovat dále vlastní kapitál. V tomto případě vypadá ideální investiční proces při koupi investiční nemovitosti následovně: koupit, zařídit, případně zrekonstruovat, pronajímat ao pár let se ziskem prodat. Překážku pro tento ideální scénář však nejčastěji představuje nedostatečný vstupní kapitál, zvyšující se úrokové sazby na hypotékách, ale i nedostatek nemovitostí.

Přesto jsou reality běžnou komoditou, na kterou se lidé soustřeďují, chtějí-li své peníze investovat a budovat dlouhodobé úspory. Jednoduché řešení představují podílové fondy specializované na reality. Společnost 365.invest aktuálně nabízí možnost investovat do realitního fondu bez vstupního poplatku a získat tak již nyní vlastnický podíl na konkrétních nemovitostech. „V praxi jde částečně o koupi nemovitosti, ale zprostředkovanou, zároveň s přidanou hodnotou rozložení investičního rizika mezi více realitních trhů, více lokalit a různých typů nemovitostí. Odpadává i starost s technickým stavem budovy nebo pronájmem. K benefitům se přidává i stabilní, i když konzervativnější, postupně přibývající příjem,“ vysvětluje Martina Štérová, PR specialistka správcovské společnosti 365.invest.

Vhodné pro každého
Pokud investor zvažuje investici do nemovitosti, chce se vyhnout dodatečným nákladům a rizikům spojeným s vlastnictvím jednotlivé nemovitosti, má zájem benefitovat z vývoje rozdílných segmentů realitního trhu, chce investovat (i) menší částky nebo snížit míru rizika své investice do nemovitosti, tak právě pro takového investora může být investice vhodnou alternativou. Prostřednictvím realitních podílových fondů přitom investor vkládá své peníze do různých typů investic.

Realitní fondy 365.invest vydělávají například na prodeji, ale zejména pronájmu nemovitostí, které obsahují. Jedná se například o obchodní centra, administrativní budovy, hotely či rezidenční projekty nebo logistické parky. Pro někoho může být zajímavé jednorázové investování do realitních fondů, ve kterých následně nechá peníze dlouhodobě pracovat a zhodnocovat. Jiní hledají řešení pro pravidelné investování, s výhradním zastoupením realit ve svém investičním portfoliu. Pro další typ investora se jedná o nástroj diverzifikace jeho portfolia.

Různorodost obsahu fondů
Realitní fondy drží ve svém portfoliu několik nemovitostí působících v různých odvětvích. To umožňuje fondu profitovat na širší škále odvětví a na druhou stranu vykrýt ztráty u méně prosperujících odvětví těmi úspěšnějšími v daném období.

Diverzifikace investorova portfolia
Realitní fondy jsou vhodným diverzifikačním prvkem investičního portfolia investora. Portfolio tak stabilizují a připravují investorovy úspory i na větší výkyvy trhu. Pokud jde o konzervativnějšího investora, který chce své peníze vkládat z větší míry jen do realit, doporučuje se investovat 50 – 60 % kapitálu. Dynamičtí investoři s orientací na rizikovější investice, například akcie, se nemusí realitám vyhýbat a za účelem diverzifikace a stabilizace svého portfolia mohou využít 10 – 20 % svého portfolia k investici do realitních fondů.

Stabilita
Nízká volatilita realitních fondů je důsledkem již výše zmíněné diverzifikace nebo dohodnutých nájmů zasmluvněných na roky dopředu. Dlouhodobě zasmluvněné nájmy poskytují realitním fondům dobrou předvídatelnost toku peněz do budoucnosti. Pozitivní vnímání realitních fondů investory vyplývá také z reálné jistoty, kterou je fyzická nemovitost. Realitní fond 365.invest je největším podílovým realitním fondem na Slovensku a dlouhodobě vyhledávaným i pro jeho stabilní výnos, který od jeho vzniku (rok 2007) představuje v průměru více než 4 %, přičemž očekávaný výnos se pohybuje mezi 3 – 4 %. Klienti 365.invest mohou do tohoto fondu v současnosti investovat v rámci speciální nabídky dokonce bez vstupního poplatku a začít tak okamžitě spořit.

Indexace nájmů
Investování do nemovitostí, zejména komerčních, prostřednictvím podílových fondů však působí protiinflačně – většina nájmů má v sobě zabudované navýšení o tzv. . inflační doložku, která chrání investora před inflací.

Likvidita
Jednoduchá koupě či prodej podílových listů dávají držitelům možnost rychle zpeněžit svoji investici.

Kapitálově nenáročná investice
Výhodou nepřímého investování do nemovitostí je rovněž možnost podílet se na vlastnictví nemovitostí již od pár desítek eur měsíčně bez potřeby mobilizace většiny svého majetku.

Investice do nemovitosti bez starosti o správu
Výhodou oproti přímému vlastnictví je také přesun všech starostí na správcovskou společnost. Investor je zbaven povinností typu hledání podnájemníků, péče o technický stav, placení pojistného či daní.

Zhodnocení na nájmech a růstu tržní ceny
Investor může kromě stabilního příjmu z nájmů také profitovat i na růstu tržní ceny samotné nemovitosti.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články