Ceny ropy vzrostly během pondělního obchodování zhruba o dvě procenta, přičemž cena ropy Brent se přiblížila k hranici 95 USD za barel (159 litrů).
Náladu investorů opět ovlivnily informace o nepříznivém vývoji jednání o obnovení jaderné dohody s Íránem, jakož i blížící se omezení dovozu ropy z Ruska. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters a údajů agentury Bloomberg.
Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v listopadu dosáhla do 18:19 SELČ 94,78 USD (93,33 eura) za barel. Oproti předchozímu obchodování to znamená růst o 1,94 USD (2,09 procenta).
Pochybnosti o upřímnosti Íránu
Cena americké lehké ropy WTI s říjnovým kontraktem dosáhla 88,50 USD za barel. Ve srovnání s předchozím obchodováním to představuje růst o 1,71 USD nebo 1,97 USD.
O víkendu Francie, Británie a Německo vyjádřily „vážné pochybnosti“ o upřímnosti Íránu, co se týče úsilí obnovit jadernou dohodu. To naznačuje odklad návratu íránské ropy na trh. K tomu se přidává blížící se embargo Evropské unie na většinu ruské ropy, které vstoupí v platnost 5. prosince, a dohoda ministrů financí G7 o zastropování cen na ropu z Ruska.
Opačně na vývoj cen působí odhady, že poptávka po ropě v Číně, která je největším dovozcem komodity na světě, by mohla letos klesnout. Pokud se odhady potvrdí, bude to znamenat první pokles poptávky za posledních 20 let.