Středa, 10 dubna, 2024
DomůInvesticeÚnik plynu v Baltském moři: EU naznačuje, že se mohlo jednat o...

Únik plynu v Baltském moři: EU naznačuje, že se mohlo jednat o sabotáž

Evropa se obává, že důvodem úniku plynu ze dvou plynovodů směřujících po dně Baltského moře z Ruska do Německa je sabotáž s cílem poškodit důležitou infrastrukturu, která je součástí sporu s Ruskem po jeho útoku na Ukrajinu. Proto požaduje důsledné vyšetření obou incidentů. TASR o tom informuje na základě zpráv agentury Reuters.

Evropa se aktuálně potýká s energetickou krizí, kterou vyvolalo omezení ruských dodávek. Moskva se totiž snaží donutit evropské státy, aby zrušily sankce přijaté pro válku na Ukrajině.

Morawiecki a Frederiksenová o sabotáži
Zatím není jasné, co úniky plynu vyvolalo, ale někteří evropští politici se obávají, že jinde o další nátlakový krok Moskvy. Polský premiér Mateusz Morawiecki mluvil o sabotáži, která souvisí s ruskou válkou na Ukrajině. Dánská premiérka Mette Frederiksenová rovněž nevylučuje sabotáž. Podle Ukrajiny jde o ruský útok, jehož cílem je destabilizace Evropy.

K únikům plynu z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 došlo v obou případech v blízkosti dánské a švédské ekonomické zóny, a to v krátké době po sobě.

Seizmograf na dánském ostrově Bornholm zaznamenal v pondělí (26. 9.), kdy v obou plynovodech prudce klesl tlak, dva prudké výkyvy, reprezentující záchvěvy země, uvedl německý geologický institut GFZ. První záchvěv byl zaznamenán těsně po druhé hodině ráno SELČ a druhý se stejným vzorcem večer kolem 19:00 SELČ.

Exploze jsou sporné
Evropští politici a bezpečnostní experti tvrdí, že úniky v blízkosti ostrova Bornholm zřejmě způsobily trhliny v plynovodech způsobené sabotáží. Institut GFZ uvedl, že na základě záznamů seismografu nedokáže určit, zda zaznamenané záchvěvy způsobily exploze.

„Byl tam prudký výkyv a pak běžný šum,“ uvedl mluvčí GFZ Josef Zens. „Nedokážeme říct, jestli by to mohl být plyn proudící ven.“

V pondělí odpoledne byl nejprve nahlášen prudký pokles tlaku v plynovodu Nord Stream 2. Večer, krátce po druhém výkyvu seismografu, se objevily zprávy o poklesu tlaku iv plynovodu Nord Stream 1.

Neschválen Nord Stream 2
Nord Stream 2 se nikdy nedostal do provozu. Původně měl zdvojnásobit dodávky plynu z Ruska do Německa. Po jeho dokončení se do něj napumpovalo 300 milionů krychlových metrů (m3) plynu. Berlín těsně před ruským útokem na Ukrajinu zastavil proces schvalování plynovodu.

Od začátku války na Ukrajině se spor o dodávky ruských energií vyostřil. Moskva omezila dodávky plynu přes Nord Stream 1 a tlačila na Německo, aby spustilo Nord Stream 2.

Švédský námořní úřad vydal varování týkající se úniků z plynovodů. Dánský námořní úřad už v pondělí odpoledne vydal příslušné varování a stanovil bezpečnostní zónu, ve které zakázal lodní dopravu. Rovněž byla v oblasti stanovena malá bezletová zóna.

Ohrožení lodní dopravy
\“Dnes jsme čelili aktu sabotáže, zatím neznáme všechny detaily toho, co se stalo, ale je jasné, že je to sabotáž, která souvisí s další eskalací situace na Ukrajině,\“ uvedl Morawiecki při otevření nového plynovodu Baltic Pipe (Baltské potrubí), spojujícího Norsko a Polsko.

Šéf Dánské energetické agentury Kristoffer Böttzauw uvedl, že únik plynu je rozsáhlý a ohrožuje lodní dopravu. Jeho zastavení může trvat i jeden týden. „Povrch moře je plný metanu, což znamená zvýšení rizika výbuchu v oblasti.“

Ani jeden z poškozených plynovodů v době úniku nebyl v provozu. Jejich poškození však zmařily i poslední naděje, že Evropa by mohla před začátkem zimy ještě dostat plyn přes Nord Stream 1. Podle provozovatele sítě Nord Stream AG „je poškození bezprecedentní“ a neumí odhadnout, kdy se poškozená potrubí podaří opravit.

Technické problémy či záměrné poškození
Ani Jakub Godzimirski, profesor Norského institutu pro zahraniční záležitosti, který se specializuje na ruskou energetickou politiku, nevyloučil sabotáž. Jak řekl, k únikům mohlo dojít i kvůli technickým problémům, jednou z možností je však i záměrné poškození.

Sabotáž považuje se pravděpodobnou i dánská premiérka Mette Frederiksenová. „Mluvíme o třech únicích s jistým rozestupem mezi nimi, a proto je těžké si představit, že jde o náhodu.“

„Jsou tu jisté náznaky záměrného poškození,“ uvedl nejmenovaný evropský zdroj z oblasti bezpečnosti. Zároveň však dodal, že je stále příliš brzy na přijímání jakýchkoli závěrů. „Je třeba si klást otázku, kdo by tím něco získal?“

V zimě žádný plyn
Podle poradenské společnosti Eurasia Group poškození plynovodů znamenají, že bez ohledu na vývoj války na Ukrajině, přes ně během nadcházející zimy zřejmě nepoteče žádný plyn.

Evropské ceny plynu reagovaly v úterý na zprávy o únicích nárůstem téměř o 10 %. Aktuálně se pohybují pod letošními maximy, ale v porovnání se začátkem září 2021 jsou stále vyšší o více než 200 %.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články