Středa, 25 září, 2024
DomůFinanceRůst reálné mzdy se v ČR skoro neočekává. Zaměstnanost by měla stagnovat

Růst reálné mzdy se v ČR skoro neočekává. Zaměstnanost by měla stagnovat

Navzdory pokračující pandemii onemocnění COVID-19, energetické krizi a konfliktu na Ukrajině by měl v příštím roce růst hrubý domácí produkt Slovenska o 0,6% av letošním roce o 1,9%.

Vyplývá to ze zářijové makroekonomické prognózy, kterou v úterý představil státní tajemník ministerstva financí Marcel Klimek. Inflace by měla pro vysoký nárůst cen energií v letošním roce dosáhnout 12,4 % av příštím roce ještě zrychlí na 13,5 %.

Bez zásahu státu inflace mohla vyskočit na 30 %
„Makroekonomická prognóza, daňová prognóza, ale i nejbližší vývoj ve veřejných financích na Slovensku bude rámcován a limitován energetickou krizí v Evropě,“ řekl Klimek.

Analytici z Institutu finanční politiky (IFP) již do prognózy zakomponovali plánované zásahy státu do cen energií pro obyvatelstvo, které by měly zastropovat jejich ceny. Pokud by stát nezasáhl, ceny by se zvýšily až čtyřnásobně a inflace by mohla v budoucnu vyskočit až na 30 %. Negativní vliv vysokých cen energií na průmysl se však již projevuje a bude podle Klimeka pokračovat iv prvním pololetí roku 2023.

Ředitel IFP Juraj Valachy přiblížil, že v prvním pololetí letošního roku podpořila HDP domácí spotřeba, když obyvatelé využili rezervy vytvořené během předchozího období, ale tento efekt postupně oslabuje.

„Nůžky mezi příjmem domácností a výdejem domácností se musí někde spojit a nemohou být otevřeny natrvalo,“ upozornil Valachy. Ekonomiku však v příštím roce zasáhnou i problémy zahraničních partnerů, kde eurozónu podle Valachyho čeká stagnace.

Růst reálné mzdy se neočekává
Růst nominální mzdy ve veřejném sektoru by měl v příštím roce podle prognózy překročit 10 % a podobný růst očekávají analytici iv soukromé sféře. Růst reálné mzdy by se měl v průměru během následujících let pohybovat kolem nuly. Zaměstnanost by podle analytiků měla stagnovat.

V oblasti firemních daní zaznamenali analytici za rok 2021 růst výběru daní kolem 30 %. „Vidíme však, co se děje, a tedy naprosto neočekáváme podobné číslo v roce 2022,“ řekl Valachy. Zisky firem podle něj výrazně sníží růst cen energií. Efekt vyššího výběru daní se však v následujícím období vynuluje nárůstem valorizace důchodů.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články