Středa, 29 března, 2023
DomůRady a TipyZkusili byste house sitting na vlastní kůži?

Zkusili byste house sitting na vlastní kůži?

Trendů spojených s neobvyklým způsobem bydlení jsme zde v minulosti měli několik. Další z nich už pár let přitahuje lidi, kteří se rádi starají o domácnost, ale vůbec si nepotrpí na vlastní bydlení. Právě je oslovil životní styl známý jako „house sitting“.

Co je house sitting a jak funguje?
I když house sitting začal zažívat první větší světovou expanzi teprve před několika lety, nejedná se o žádnou novinku. Majitelé bytů a domů využívali služeb tzv. house sitterů již v minulosti. Tehdy však nešlo o fenomén, který byl oblíbeným životním stylem či dokonce profesí. Jeho cíl ale zůstal stejný i po letech. House sitter se nastěhuje do domácnosti, kterou majitelé na nějakou dobu opouštějí a jako výměnu za možnost bydlení jim byt nebo dům hlídá a zároveň se o něj stará. Odměnou za tuto službu je bydlení zcela zdarma.

Co všechno má house sitter na starosti?

  • pečuje o domácí zvíře, které majitelé nechali doma
  • větrá, uklízí, myje okna, udržuje pořádek v domě
  • pečuje o pokojové rostliny, v případě domu io exteriér
  • po souhlasu majitele může přebírat poštu a jiné zásilky
  • pokud majitel vlastní bazén, house sitter se stará io ten

House sitting jako práce na plný úvazek
Přenechání domácnosti cizímu člověku přináší řadu rizik. I proto začal house sitting nabývat profesionálního rozměru a vykonávat se jako řádná pracovní činnost. House sitteri se začali registrovat na internetových stránkách určených k jejich prezentaci, kde si jejich majitelé vyhledají a naváží s nimi kontakt. Ti s nejlepšími referencemi si z takové činnosti udělali práci na plný úvazek a za účelem hlídání bytů a domů cestují po světě.

Koronakrize zasáhla i house sitting
V současné době je to s house sittingem o něco obtížnější. Epidemiologická opatření omezují cestování, takže house sitteri momentálně nejsou moc žádáni. Někteří majitelé však mohou jejich služby využívat i tehdy, jsou-li doma. House sitter obdrží volný pokoj nebo část domu, za kterou bude platit péčí o nemovitost. Pro majitele je to podstatně levnější než profesionální zahradníci či úklidové služby. Nevýhodou je akorát sdílení stejného obytného prostoru, což může velmi rychle začít překážet oběma stranám.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články