Za loňský rok nevyplatil Gazprom akcionářům dividendu žádnou dividendu.
Akcionáři ruského plynárenského koncernu Gazprom schválili v pátek rekordní výplatu dividend. Rozhodli tak na mimořádné valné hromadě poté, co Gazprom oznámil za 1. pololetí rekordní čistý zisk přes 2 biliony rublů. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Gazprom v oficiálním prohlášení uvedl, že akcionáři schválili vyplacení průběžné dividendy v hodnotě 51,03 rublu/akce. To je hodnota, kterou vedení firmy doporučilo vyplatit po zveřejnění rekordního půlročního čistého zisku 2,5 bilionu rublů koncem srpna. Za loňský rok nevyplatil Gazprom akcionářům dividendu žádnou, což se stalo poprvé od roku 1998.
Na základě pátečního rozhodnutí akcionářů tak Gazprom na dividendách vyplatí celkem 1,208 bilionu rublů, což v přepočtu činí 21,19 miliardy USD (21,83 miliardy eur). To je nejvyšší částka v ruské firemní historii. V reakci na oznámení Gazpromu posílily jeho akcie o 5 %.
Ruský energetický koncern Gazprom pohrozil, že zastaví dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu. Důvodem je spor s ukrajinským Naftogazem, na který může Moskva uvalit sankce. To způsobilo nárůst ceny referenčního evropského kontraktu na plyn až o 22 %. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.
Arbitrážní řízení
Gazprom varoval Naftogaz, který přibližně před dvěma týdny zahájil nové arbitrážní řízení proti ruskému koncernu, že tato arbitráž může vést k uvalení sankcí na Naftogaz ze strany Ruska. Gazprom by v takovém případě nemohl platit tranzitní poplatky. To v podstatě znamená, že Moskva hrozí zastavením i zbývajících dodávek plynu do Evropy, které stále proudí.
Tato hrozba se objevila jen několik hodin po zprávách o únicích plynu ze dvou plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 směřujících po dně Baltského moře z Ruska do Německa a jejich poškození. Zatím není jasné, co úniky vyvolalo, ale evropští politici a bezpečnostní experti tvrdí, že je zřejmě způsobily trhliny v plynovodech způsobené sabotáží.
Ani jeden z poškozených plynovodů v době úniku nebyl v provozu. Jejich poškození však zmařily i poslední naděje, že Evropa by mohla před začátkem zimy ještě dostat plyn přes Nord Stream 1.
Klauzule ship-or-pay
Naftogaz před dvěma týdny oznámil nové arbitrážní řízení proti Gazpromu. Požaduje, aby ruský koncern zaplatil za transport plynu přes Ukrajinu v souladu s klauzulí ship-or-pay, což znamená, že musí platit za rezervované kapacity, i když je nevyužívá. Gazprom zase tvrdí, že nemůže platit za objemy, které Ukrajina neakceptuje poté, co provozovatel ukrajinské sítě zastavil transport přes jednu větev v souvislosti s válkou.
Aktuálně zůstávají rezervace přepravních kapacit přes ukrajinské území na středu (28. 9.) stále, uvedl provozovatel ukrajinské sítě.