Středa, 29 března, 2023
DomůFinanceZdražování v roce 2023: Je jasné, že zhubneme, předpovídá analytik

Zdražování v roce 2023: Je jasné, že zhubneme, předpovídá analytik

S vysokou inflaci a zdražováním je třeba počítat iv roce 2023. Takové jsou podzimní prognózy Národní banky Slovenska (NBS).

Centrální banka ve středu ohlásila, že hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska by měl vzrůst o 1,8%, ale v roce 2023 se země pravděpodobně propadne do recese a HDP poklesne o jedno procento.

NBS zároveň v příštím roce očekává i výrazný růst inflace na úroveň 18 %, v rizikovém scénáři až na 22 %.

„Čeká nás extrémní zdražování potravin, cen energií a pohonných hmot. Rozhodně to bude mít vliv i na naše platy, které sice mají dále růst, ale ceny porostou ještě rychleji,“ řekl v ranním vysílání Markízy finanční analytik Marián Búlik.

Odhaduje, že za letošní a příští rok přijdeme o 6 % příjmů. „Největší dopad to bude mít na naše úspory. Dosud ztratily v podstatě 14% z jejich hodnoty a v příštím roce to mají být desítky procent. Má to enormní zásah na všechny naše finanční toky a je jednoznačně jasné, že všichni vůči tomu zhubneme,“ pokračoval v pesimistické prognóze.

Tři scénáře NBS
Podzimní prognózu NBS ovlivnily zejména rostoucí ceny energií a nejistota dalšího vývoje na světových trzích, ale také válečného konfliktu na Ukrajině. NBS proto připravila tři scénáře.

Ve středním analytici uvažovali s růstem cen energií pro domácnosti na přibližně dvojnásobek. Pokud by se podařilo zastabilizovat ceny plynu a elektřiny na nižší úrovni, mohla by se ekonomika Slovenska v příštím roce vyhnout recesi a růst o několik desetin procenta. To se přibližuje prognóze Ministerstva financí (MF) SR, která počítá s růstem HDP o 0,6%.

Negativní scénář NBS počítá s poklesem HDP o více než čtyři procenta. Situace by se mohla podle guvernéra NBS Petra Kažimíra zlepšovat v roce 2024, kdy očekává růst HDP o více než tři procenta a poklesnout by měla inflace, ale stále bude vyšší než v minulých letech.

Analytik Búlik poznamenává, že ani jeden z uvedených scénářů není pozitivní. Všechny jsou totiž negativní v tom, jak moc předpokládají vysokou inflaci.

„Největší vliv na inflaci budou mít ceny elektřiny, plynu a tepla ao těchto cenách se ještě dále jedná. Pokud by vlády nijak nezasáhly a neovlivňovaly by tyto ceny, tak by inflace mohla dosáhnout stropu 22 %. Tím pádem by to pocítily zejména nízkopříjmové rodiny. Uvidíme, jaké budou tyto ceníky a dozvíme se jich až na konci roku,“ připomněl.

„Každopádně, nárůsty cen za energie budou v desítkách procent. Všichni musíme počítat s tím, že si příští rok připlatíme desítky až stovky eur ročně za energie,“ dodal.

Jak investovat?
Jak se chránit před znehodnocením peněz v bankách a kam investovat s úsporami? „Rozhodně bychom je tam neměli nechávat. Protože opravdu ztratí třetinu až čtvrtinu své hodnoty, pokud se toho v příštím roce či dvou nechytíme. Měli bychom hledat investiční příležitosti,“ doporučuje analytik.

Někteří Slováci si nakoupí zahraniční měny, kryptoměny, zlato či šperky.

„My běžného člověka však musíme varovat, protože jsou vždy rizikové. Slováci nejčastěji investují do nemovitostí. Nejlepší investicí, kterou můžeme udělat, je-li to možné, je rekonstrukce vlastního bydlení. Pokud si zateplíme dům, vyměníme okna, koupíme fotovoltaické panely či solární, máme možnost v příštích letech výrazně ušetřit při rostoucích cenách energií a tak máme možnost zhodnotit naše peníze,“ podotkl.

Nejběžnější investicí je investování do kapitálových trhů, uvedl Búlik. I když dnes vidíme, že akciové trhy jsou v poklesu, ale je to podle odborníků jejich přirozená vlastnost.

„Když se podíváme do minulosti, vidíme, že při každém poklesu následoval růst. Věříme, že tomu tak bude i teď. V zásadě nejlepší jsou na tom ti, kdo nezainvestovali a mohou to udělat nyní. Pokud mají lidé peníze mimo své finanční rezervy peníze v bankách, a mohou je investovat na období 5 či 10 let, rozhodně jim doporučuji využít akciové trhy. Nejsou jen pro bohaté lidi, ale i pro běžné Slováky, které mohou investovat i malé částky a alespoň s částí úspor se snažit bojovat a vyhrát boj nad inflací. Takže budou mít zisk vyšší než inflace v průměru,“ uzavřel.

Pozitivnější verze
Pozitivněji než NBS vidí růst cen analytik České spořitelny Matej Horňák. Inflace by podle něj měla v příštím roce dosáhnout 10 – 11%.

„Avšak počítáme s tím, že slovenská vláda (ale i Evropská unie) přistoupí k regulaci cen na tlumení negativních dopadů spojených s vývojem na trhu s energiemi. Oproti očekáváním NBS tak máme mírnější předpoklady při cenách energií, s meziročním růstem od 30 – 50 % při elektřině, plynu a teple,“ upřesnil pro TASR.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články