Středa, 29 března, 2023
DomůInvesticeInvestoři očekávají, že OPEC+ rozhodne o omezení těžby. Ropa opět zdražila

Investoři očekávají, že OPEC+ rozhodne o omezení těžby. Ropa opět zdražila

Pokud by některé země dobrovolně snížily těžbu, znamenalo by to nejprudší pokles produkce od začátku pandemie onemocnění COVID-19.

Ceny ropy v úterý ráno navázaly na prudké zvýšení ze začátku týdne a pokračovaly v růstu. Hlavním důvodem jsou očekávání, že aliance producentů OPEC+ na svém středečním (5. 10.) zasedání výrazně sníží těžbu. To převážilo nad obavami ze zpomalování globální ekonomiky.

Růst cen
Barel (159 litrů) americké ropy WTI s listopadovým kontraktem dodávky se v 7:43 SELČ prodával po 83,98 USD (86 eur). To bylo o 35 centů nebo 0,42 % více než v předchozí den (3. 10.) na konci obchodování na newyorské komoditní burze. Kontrakt si s pondělí připsal 4,14 USD nebo přibližně 5,2 % a uzavřel na 83,63 USD za barel.

Prosincový kontrakt na severomořskou ropnou směs Brent v úterý ráno zdražil o 54 centů nebo o 0,61 % a v 7:43 SELČ se prodával po 89,40 USD za barel. V pondělí se posílil o více než 4%.

Ceny černého zlata v pondělí prudce vzrostly kvůli obavám ohledně snížení nabídky na trhu. Investoři očekávají, že OPEC+ ve středu rozhodne o omezení těžby o více než 1 milion barelů denně. Podle zdrojů z OPEC by kromě toho ještě jednotlivé země mohly dobrovolně snížit těžbu, což by znamenalo nejprudší pokles produkce od začátku pandemie onemocnění COVID-19.

Ohlášené škrty mohou být menší
„Navzdory válce na Ukrajině OPEC+ nebyl nikdy tak silný a udělá vše, co bude zapotřebí, aby zajistil podporu cen,“ uvedl analytik firmy OANDA Edward Moya.

Analytici ING zase upozornili na to, že ohlášené škrty bude ve skutečnosti mnohem menší, protože většina členů OPEC+ již nyní produkuje výrazně méně ve srovnání s oficiálními těžebními kvótami.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články