Středa, 29 března, 2023
DomůFinanceNBS snížila odhad růstu HDP v příštím roce, inflace má být ještě...

NBS snížila odhad růstu HDP v příštím roce, inflace má být ještě vyšší

Prognózu ovlivnily zejména rostoucí ceny energií a nejistota dalšího vývoje na světových trzích, ale také válečného konfliktu na Ukrajině.

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska by měl v letošním roce vzrůst o 1,8%, ale v roce 2023 se země pravděpodobně propadne do recese a HDP poklesne o jedno procento. Ve středu to uvedl guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír při prezentaci podzimní prognózy ekonomického a měnového vývoje.

NBS očekává v příštím roce i výrazný růst inflace na úroveň 18 %, v rizikovém scénáři až na 22 %.

Tři scénáře
„Předpokládáme, že naše ekonomika v příštím roce nebude růst, ale naopak poklesne o jeden procentní bod,“ řekl Kažimír. NBS ještě v červnu počítala s růstem HDP v roce 2023 o 1,4 % as inflací kolem 11 %.

Prognózu ovlivnily zejména rostoucí ceny energií a nejistota dalšího vývoje na světových trzích, ale také válečného konfliktu na Ukrajině. NBS proto připravila tři scénáře. Ve středním analytici uvažovali s růstem cen energií pro domácnosti na přibližně dvojnásobek.

Pokud by se podařilo zastabilizovat ceny plynu a elektřiny na nižší úrovni, mohla by se ekonomika Slovenska v příštím roce vyhnout recesi a růst o několik desetin procenta. To se přibližuje v úterý (27. 9.) zveřejněné prognóze Ministerstva financí (MF) SR, která počítá s růstem HDP o 0,6%. Negativní scénář NBS počítá s poklesem HDP o více než čtyři procenta. Situace by se mohla podle Kažimíra zlepšovat v roce 2024, kdy NBS očekává růst HDP o více než tři procenta a poklesnout by měla inflace, ale stále bude vyšší než v minulých letech.

Stejná nezaměstnanost
Dobrou zprávou je podle viceguvernéra NBS Ludvíka Ódora, že zatím nejsou signály poklesu zahraniční poptávky. Bez výraznějších změn by měla zůstat i míra nezaměstnanosti. Ta by se měla iv následujících dvou letech držet mezi 6 až 7 procenty. K tomu přispívá už i postupné stárnutí populace a odchod silnějších ročníků z trhu práce.

NBS se zabývala i přístupem firem a zkoumala, zda společnosti nezneužívají současnou situaci a nezvyšují ceny nad nezbytnou úroveň. Marže firem jsou však podle NBS konstantní.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články